--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CHOV UKONČEN

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16. 2. 2018 - I přes všechno potěšení z morčátek, plánů, které začaly vycházet a již viditelného posunu v chovu jsem se rozhodla o ukončení chovu, a to ke konci roku 2017. Na rok 2018 jsem si již členství v ZOCHM neobnovila.

Nebylo to lehké rozhodnutí, vlastně bylo natolik těžké, že jsem se o něj nedokázala téměř s nikým podělit. Nicméně vím, že rozhodnutí to bylo a je správné. Takže během podzimu postupně odešla většina morčat do chovů nebo jako mazlíčci. Velká skupina stříbro-bílých (včetně solid stříbrných s bílou a Ursiny) odjela do Německa do chovu. Doma mi zůstala jen morčátka starší a která jsou mému srdci nejbližší. Jimi jsou: Eliáš – první stříbro-bílé morče u mě vůbec a navíc narozené, dále šampioni Pilgrim a Quassia, Samantha pro svou povahu, Philli a Philadelphia – stříbro-bílé sestry z šesterčat, které jsem si po narození přikrmovala, aby stačily sourozencům. Chovatelské období byla úžasná etapa života a jsem za ni moc ráda. Naučila jsem se spoustu věcí, jak o morčatech, genetice barev, tak i o lidech.

Chov pro mě byla jedna velká emoce: radost, napětí v očekávání, slzy i strach, víra, zodpovědnost, obětavost a překovávání se… Děkuji svým pískátkům za vše, co mě naučili, co mi ukázali a co jsem díky nim v sobě objevila…

Morčátka ke mně přišla v roce 2010, jako 2 mazlinky - Rozárka a Valentýnka, a naprosto mě okouzlila. V roce 2013 jsem si nechala registrovat ChS Alpamayo s cílem chovat aguti stříbrno-bílá morčata. Zhruba před 2 lety jsem o názvu své ChS napsala toto: „Alpamayo je hora v Peru. Vybrala jsem si ji, protože Peru = morčata a já se věnuji horolezectví, tudíž mám k horám blízko. Mimochodem o Alpamayo se říká, že je nejhezčí horou světa - jehlan téměř pravidelný, extrémně příkrý a tudíž náročný na zdolání. Výška 5947 m n. m. Koneckonců dosažení mého cíle v chovu morčat je taky celkem náročný :-D - ještě, že nejde o život…“

Děkuji všem přátelům za podporu jak v chovu, tak i mimo něj, a to i při rozhodnutí skončit. Moc si toho vážím. 

 Bez názvu 1.jpg

Rozárka a Valentýnka ♥

 

7. 2. 2018 - Nedostává se mi času, kolik bych chtěla, tak se zpožděním přidávám novinky...

Mimo jiné doplněna všechna chovná morčátka a aktualizovány fotky v sekcích.

 Nejprve bych chtěla zhodnotit uplynulý rok 2017, protože to byl krásný rok a s morčátky jsem si ho velmi užila. Tento rok byl ve znamení přilití nové krve díky půjčeným i pořízeným samcům a využití nově pořízených samiček z roku 2016. Noví samečci, kteří u mě působili byli Yshak DaMi a Asterix Eleonora, dále půjčení z ChS DaMi: Sarotto von der Alster a Filibert Z Chaloupky na mýtince, dále pak z ChS Austerlitz: Zamboo Austerlitz. Díky nim se narodilo několik nepříbuzných morčátek stříbro-bílých nebo s vlohami. Konečně se také rodila stříbrno-bílá miminka ze spojení obou rodičů z linie Alpamayo. Celkově se narodilo 15 vrhů s celkem 48 miminky. Počty byliy ve prospěch chlapečků, kterých se narodilo 25, holčiček bylo 23. Stříbro-bílých miminek se narodilo celkem 14 (hladká/crested), z nichž jsem si v chovu nechala 6 morčátek a k tomu ještě 2 krásné samičky solid aguti stříbrné s bílou. Mrtvé se narodilo pouze jedno mládě – samička. Porody proběhly v pořádku. Jediný problém nastal pouze u samičky Lambi ještě před porodem, u které miminka uhynula ještě v bříšku a samičku již nezachránila ani operace s kastrací, tudíž jsem o Lambi přišla.

Tento rok jsem se sice výstav nijak zvláště neúčastnila – nebylo s čím, ale přesto si jedna morčinka vysloužila ocenění, a to Ursina Alpamayo, která representovala neobyčejnou barvu v plemeni hladké – aguti skořicová-bílá. Oceněna byla jako 2. nejlepší hladké morče v třídě baby.

Bilance za 4 roky chovu: Narodilo se 167 vrhů s 240 miminky, z toho 16 se narodilo mrtvých a nebo uhynulo krátce po porodu. Samičky, které umřely v souvislosti s březostí/porodem byly pouze 2. Obávaná toxémie se u mě v chovu nikdy neobjevila. Morčátka jsem chovala venku v zateplené morčatárně. Počet chovných morčátek se pohyboval kolem 20 kousků.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bez názvu 1 kopiem.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12. 12. 2017 - Se zpožděním oznamuji narození dvou krásných vrhů. Dne 26.11. se narodil vrh L2. Maminkou je šampionka Quassia Alpamayo. Narodila se tři nádherná buclatá a krásně zbarvená miminka. Druhý vrh - M2, na svět přivedla 3.12. Samantha Alpamayo a tradičně je to macatý jedináček - tentokrát sameček výstavních kvalit - nemůžu se vynadívat. Poslední vrhy v tomto roce se opravdu vydařily :).

20. 11. 2017 - Konečně jsem přidala fotky miminek z vrhu K2. Všechna miminka jsou zamluvená, takže zatím k prodeji žádná morčátka nemám. Brzy však bude rodit Quassia a následně i Samantha, takže nějací prdíčci se ještě vyloupnou :).

31.10. 2017 - V pátek 27.10. porodila Tifany vrh K2. Miminka jsou tři a jsou nádherná. Dva stříbrobílí samečci teddíčci mají úžasně tmavou stříbrnou a na teddíky slušné plachťáky :). Třetí je hladká holčička ve vzácné aguti skořicové barvě s bílou a ještě k tomu dokonalé rozložení barviček. Bohužel ji příroda obdařila zálomkem na oušku :(. Fotky musím teprve nafotit, nestíhám a v týdnu je tma moc brzy a nedá se fotit :(.

24. 10. 2017 - O víkendu se konala v Brně V. Podzimní výstava morčat Brno, kam jsem přihlásila Cephalonicu Alpamayo a Deliciu Alpamayo. Cephalonica získala krásných 97b a CAC, Delicii utekl CAC o pouhý půbodík - 95,5b. Ale na její obhajobu musím říct, že má "protáhlé období" a věřím, že jakmile povyroste a dodělá se, bodíky hned naskáčou. Obě holky se vydaly z výstavy do nových domovů. Cephalonica k Davidu Kreuzovi do ChS DaMi a Delicia k Adéle Kosíkové do ChS Z Noemovy Archy. Doufám, že obě holky budou kvalitní posilou chovu.

Na výstavě jsem si ještě převzala Tifany. Nyní se zabydluje a já se budu těšit, copak si v bříšku přinesla za nadílku.. :)

16. 10. 2017 - Po delší odmlce zveřejňuji novinku - narození vrhu J1. Ursina porodila 29.9. krásná trojčátka. Barvičky sice nevyšly dle mých představ, ale hlavně, že jsou mimináčci zdraví. Všichni budou k prodeji...

O víkendu by se měla vrátit Tifany, kterou jsem vyslala za mým odchovancem Bingem do ChS Od Klimentky. Samička se zdá být březí, tak jsem zvědavá, kdy se můžu těšit na stříbro-bílá miminka :).

5. 8. 2017 - Poslední letní vrh je na světě. Mysteria porodila 26. 7. čtyři krásná aguťátka s bílou. Je to vrh I2. Přišla jsem již k hotovému, mamka vše zvládla dobře. Jen nejmenší chlapeček brouček má nemocné očičko, tak léčím. Další vrhy očekávám nejdříve koncem září. 

11. 7. 2017 - V úterý večer 4. 7. - den před mým odjezdem na dovolenou porodila Sofia Alpamayo vrh H2. Narodila se 4 miminka. Dvě z nich jsou aguti stříbrno-bílá a moc krásná, takže zůstávají :). Sofia sice rodila poprvé, ale vše zvládla zkušeně. Takovou pohodu u porodu jsem ještě neviděla :-D. Sofia mezi čištěním miminek ke mě natahovala čumák pro dobroty a když jsem jí nic nedala, abych ji neodváděla pozornost od péče o mimča, průběžně pochrupovala trávu a seno. Po narození třetího miminka si asi myslela, že už je to vše, tak se uvelebila na boku, natáhla zadní dozadu a opět jedla a čistila narozená miminka. Po chvilce se vykulilo i čtvrté...

27. 6. 2017 - Dnes přináším veselejší novinky... během minulého víkendu se vyklubaly tři vrhy. Pěkně postupně: Josephine Alpamayo porodila v sobotu 24. 6. vrh E2 - 4 krásná miminka, celá rodinka je v pořádku. Dále rodila v neděli Elipsa od Julie - vrh F2, ve kterém jsou 2 klučíci. Zde je také vše v pořádku. A v pondělí ráno 26. 6. jsem našla u Uncii Alpamayo 6 uzlíčků - vrh G2. Bohužel jedno miminko bylo mrtvé. Zbylá miminka jsou hodně drobná. Zatím nevím, zda to všechna zvládnou. Na příští týden čekám ještě porod Sofii, která se již připravuje na porod.

23. 6. 2017 - Bohužel Lambi po operaci zasáhla silná infekce, které v pondělí 19. 6. podlehla. Je mi to líto. Byla to milá morčinka, i když trošku nerváček. Samička pěkná v typu. Potomka po Lambi nemám, z jejího prvního a jediného vrhu jsem si žádné miminko nenechala.

IMG_4095 kopiem.jpg

16. 6. 2017 - Dnes nemám dobré zprávy. Včera večer jsem našla Lambi krčící se v rohu, naježenou, se zapadlýma očkama, chladná ouška.. Lambi měla již velké bříško, příští týden měla rodit. Večer však již nebyly cítit pohyby miminek. Vydala jsem se s ní ihned na veterinu. Zde podstoupila císařský řez a kastraci. Dnes jsem se dozvěděla, že měla v bříšku 7 mrtvých miminek, všechna velikostně vyrovnaná. Pravděpodobně neměla sílu všechna uživit, možná jedno z nich umřelo a tím zahubilo i ostatní.. Momentálně je na veterině v kritickém stavu. Uvidíme, jak to holčinka zvládne. Koncem příštího týdne mají rodit ještě tři samičky a pak začátkem července Sofia. Doufám, že zde to již bude bez komplikací. Za celou dobu mého chovu byly problémy při porodech jen asi 5x. Samička uhynula jen jednou. Tak doufám, že u toho i zůstaneme a dále se bude dařit a Lambi se zotaví z náročné operace.

4. 6. 2017 - Na světě je vrh D2. Quassia porodila 26.5. tři krásná miminka. Vše proběhlo hladce a celá rodinka se má čile k světu. Ostatní samičky se kulatí a koncem června by se to mělo postupně vykulit. 

16. 5. 2017 - Se zpožděním jsem přidala nově narozený vrh C2 (29.4.2017). Hrdou maminkou je teddička Tifany Z Aldringenu a tatínkem Sarotto von der Alster, za kterým si Tifany vyjela během února do stanice DaMi. Narodila se krásná dvojčátka. Měla jsem sice představu z tohoto spojení o odchovu nepříbuzného stříbrného samečka s vlohou pro biko, ale příroda rozhodla jinak - dvojčátka jsou obě holčičky. Kdybych chtěla samičku, určitě by se narodilo 5 kluků :-D. Nicméně obě sestřičky jsou nádherné a stříbrnka samozřejmě zůstává doma - už kvůli nepříbuznosti na můj chov. Protože jsem v době narození mimoušků byla na dovče, přebrala péči o březí Tifanku Ivana Jelínková (ChS Parakas). Za péči moc a moc děkuji.

Ostatní miminka krásně rostou, některá se chystají do nových domovů, jiná jsou nabídnuta k prodeji, viz. Na prodej. Quassii nakonec naskočilo bříško a zdá se, že by mohla na přelomu května a června porodit. Ostatní holky se zatím březí nezdají, ale ještě je čas.

24. 4. 2017 - Tím, že měly samičky v zimě období klidu, tak teď nadešel čas porodů. V pátek 21.4. porodila Avantasia vrh A2, čímž má chs začala třetí abecedu. V neděli 23. 4. pak porodila Philli vrh B2. U Avantasii je to tentokrát ve prospěch chlapečků - 4:1 aguti zlato-bílí prdíci. Philli naopak porodila velká dvojčátka, hladká aguti stříbrná s bílou. Klučíka a holčičku s porodníma váhama 112g a 127g. K porodu se ještě chystá Tifany. Pomalu se otvírá, ale myslím, že to ještě chvilku potrvá.

12. 4. 2017 - Nestíhám a nestíhám... :(. Takže opožděně musím doplnit několik novinek, které se za poslední měsíc udály. Do chovu jsem si pořídila nového samečka Asterix Eleonora od Elišky Poláčkové v barvě aguti lemon-bílá, který by měl nést vlohu pro stříbrnou. Takže do budoucna doufám v oživení krve a narození aguti stříbrnobílých mláďátek po tomto chlapcovi. Dále se domů z krycí mise z pražské ChS DaMi vrátil Pilgrim Alpamayo a Tifany Z Aldringenu. Současně s nimi přijel sameček Filibert z Chaloupky na mýtince, který je u mě jen dočasně k Elipse Od Julie. Za půjčení Filiberta a péči o Pilgrima a Tifany děkuji Davidovi Kreuzovi.

A ještě jedna velká novinka: v pondělí 10. 4. večer se narodil vrh Z1. Statečnou maminkou je Philadelphia Alpamayo, která sice jako prvorodička, ale velmi zkušeně porodila 5 stříbro-bílých miminek. Krásné 4 holčičky a jeden klučínek. Od narození druhého miminka jsem byla u porodu a vše sledovala. Tímto vrhem byla dokončena druhá abeceda a uvidíme, která samička začne abecedu třetí. Bříška se zakulatila Avantasii a Philli, Tifany možná také něco v bříšku ukrývá. Bohužel Quassia a Mysteria se březí nezdají, takže jsem je již oddělila od samečků, kteří dostali jiné holky. Quassia i Mysteria jsou zatím s holkama, ale zkusím je ještě dát k někomu jinému a uvidíme, jestli se zadaří.

Fotky nových morčátek a miminek brzy doplním, dnes je chci všechny vyfotit.

17760754_782327325279199_4592851722509050646_o.jpg

19. 3. 2017 - Po delší odmlce, kdy se nic zvláštního nedělo přidávám nějaké novinky. Minulou sobotu proběhla ve Věžkách u Přerova 3. výstava bezsrstých a krátkosrstých morčat, na kterou jsem přihlásila Elipsu Od Julie a Ursinu Alpamayo. Bohužel Elipsa týden před výstavou onemocněla s močovými cestami, tak vyjela pouze Ursina. Ta však zabodovala a získala krom kartičky s 96,5 b ještě 2. místo v hladkých v třídě baby. Posuzovatelkou byla Klaudia Juhász z Maďarska. Za přepravu a péči o Ursinu děkuji Ivaně Jelínkové (ChS Parakas).

Do nového domova odcestovala všechna miminka z vrhu Y1. V blízké době žádná miminka od morčinek neočekávám. Samičky nejspíš čekají s miminka až na jaro, na travičku a teplé sluníčko.

IMG_5676 kopiem.jpg

17. 2. 2017 - Opožděně přidávám novinku o narození prvního vrhu v roce 2017 - Vrh Y1. Dne 10. 2. porodila Samantha 3 mimoušky. U porodu jsem byla úplně náhodou, protože se holčina rozhodla rodit zrovna v momentě, kdy jsem krmila. Ještě si před porodem stihla chroupnout do mrkvičky. Miminka jsou rozkošná, ale celobarevná, takže budou všechna nabídnuta k prodeji.

Zbylé samičky si vegetí s klukama, ale zatím ještě není zřetelně vidět, že by bylo hotovo, takže čekám čekám, kdy slečinkám naskočí bříško.

4. 2. 2017 - Dnes jsem se intenzivně věnovala stránkám, abych je doplnila o nová chovná morčata a aktualizovala jsem fotky některých stávajících morčíků. Miminka z posledních odchovů se již rozutekla do nových domovů, ale brzy se opět nová vyklubou na svět. Samantha by měla rodit příští víkend, tak jsem zvědavá, čím mě překvapí.

Ještě jsem zapomněla minule doplnit, že Pilgrim Alpamayo si vyjel za holkama na krycí misi do ChS DaMi. K dispozici má dvě slečny, takže se budeme s Davidem těšit na nějaké stříbrné mrňousky, snad crestedí holčičky.. tfuj tfuj :). Do ChS DaMi odcestovala také za krytím má teddička Tifany Z Aldringenu. Jejím partnerem se stal Sarotto von der Alster. Záměrem je odchov nepříbuzných stříbrňáčků s vlohou pro bikolornost na můj chov. Snad se rodiče zasnaží a vyloupne se pěkný stříbrný sameček...

15. 1. 2017 - V pondělí 9. 1.  přijel sameček  Yshak z ChS DaMi. Malý kulíšek myšáček anglický crested v aguti zlato-bílé barvě s vlohou pro stříbrnou a nepříbuzný na můj chov. Fotky zatím nemám, ale plánuji brzy nafotit a doplnit. Včera jsem vytvořila první páry roku 2017, takže od jara se můžu těšit na mimča ve stříbro-bílé barvě (doufám :)). Zítra ještě přidám Avantasiu k samečkovi Zamboo Austerlitz, kterého mi zapůjčila Světlana Petříková. S velkým díky!

Bez názvu 1.jpg

 

13. 1. 2017 - Konečně jsem si našla čas, abych zase přidala něco málo zpráv do novinek - a že jich je. Nejprve bych chtěla zhodnotit rok 2016 po chovatelské stránce: 

I přes jarní krizi, kdy jsem málem ukončila chov, jsem se v chovu posunula. Narodilo se několik stříbrno-bílých mláďat, čímž se můj chov rozšířil a mohu nyní vytvořit již stříbrno-bílé páry. Během roku jsem prodala některá morčátka, která nevyužiji dále v chovu a současně pořídila nová nepříbuzná morčátka do chovu. Původní plán na samečka teddíčka aguti stříbrno-bílého nevyšel (nenarodil se takový, kterého bych chtěla), tak jsem pořídila krásnou samičku Tifany Z Aldringenu. Ještě před touto samičkou se ke mě dostala Elipsa Od Julie - super samička, sice buff-bílá, ale s moc pěknou stavbou těla a typem. Nepříbuzné holky byly potřeba. Ještě mám v plánu oživení pomocí samečků, takže jsem si půjčila z ChS Austerlitz černo-bílého fešáka šampiona Zamboo Austerlitz. Další nepříbuzní samečci se chystají na rok 2017.

Jak jsem psala výše, již se u mě objevilo několik bikolorních miminek stříbro-bílé barvy. Celkově se v ChS Alpamayo narodilo 17 vrhů s 64 miminky. Mrtvá se narodila 4 a jedno uhynulo cca 3 dny po porodu (slabá samička z paterčat). Porody proběhly vždy dobře, pouze u dvou samiček se po zhruba týdnu objevila komplikace, kterou jsme však včasnou návštěvou veterináře zvládli. Kromě 3 vrhů se ve všech zbylých vrzích narodila stříbrná, nebo stříbro-bílá mimča. Dvanáct odchovanců zůstalo, z toho 8 stříbro-bílých. 

Rok 2016 byl také smutným rokem, neboť mě opustila nejstarší morčátka. Ta, která člověka zasáhnou hluboko v srdci. Vzpomínka patří Rozárce, mé první morčince, kterou jsem si vysnila a koupila z neznalosti ve zverimexu, dále Chuckovi Barfleur, šampionovi nejen dle získaných bodů na výstavách, ale i srdcem a povahou - první chovný samec a také vysněný. Pak též Garson Antares, mohutný dobrák, který byl mým druhým samcem v chovu.

Významným momentem tohoto roku je udělení šampionátů mým dvěma odchovancům: Pilgrim Alpamayo a Quassia  Alpamayo - oba v aguti stříbrné barvě.

A plány na rok 2017: ke stávající chovné základně stříbro-bílých samiček bych si chtěla vyšlechtit nepříbuznou linii stříbro-bílých morčátek, abych mohla pokračovat dál v chovu, aniž bych musela použít blízkou příbuzenskou plemenitbu. Protože je téměř nemožné pořídit nepříbuzná morčata v této barvě, půjdu na to opět přes jiné barvy a plemena, takže příští vrhy budou barevně opět pestré. Nicméně na plánu jsou i stříbro-bílé páry, takže se budou rodit stříbro-bílá mimča.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PF 2017.jpg-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20. 12. 2016 - Lambi konečně porodila dne 17. 12. vrh X1. Na světě jsou 4 kulíšci, moc pěkní v typu. Lambi příjemně překvapila vlohou pro satén, takže ve spojení s Eliášem se objevila dvě saténová miminka. Bohužel rozložením a poměrem bílé je to slabé, takže budou na prodej.

14. 2. 2016 - Všechna miminka se mají čile k světu, ta starší už odjela do nových domovů, některá zatím zůstávají doma a uvidím, jak porostou. Napjatě čekám ještě poslední letošní vrh po Lambi a Eliášovi. Lambi napíná a ne a ne se pochlubit, už aby to bylo :). Během zimy bude celkem klid - po tolika vrzích si holky zaslouží odpočinek. Budeme šetřit síly všichni. Až během ledna postupně začnu sestavovat nové páry a na jaře se pak budu těšit na nové mimináčky.

Ještě jsem zapomněla zmínit novinku, že odjel Bingo Alpamayo do ChS Od Klimentky, aby pomohl s chovem aguti skořicovo-bílých (vlohu pro čoko potvrdil ve dvou vrzích). Tak doufám, že se pochlapí a potěší Andrejku nějakou bikolorní skořičkou :).

Doplnila jsem chovná morčátka a aktualizovala u některých fotky.

6. 12. 2016 - Uteklo pár dní a jsou na světě další dva vrhy. Josephine porodila 1. 12. vrh V1 se čtyřmi aguťátky a v pondělí 5. 12. přivedla na svět vrh W1 Samantha, ve kterém je jedno miminko, luxusní hladká aguti zlatá holčička. Nafoceno mám, ale ještě si musím najít čas, abych fotky zveřejnila na stránkách. Tak snad brzy :).

27. 11. 2016 - V pátek 25. 11. 2016 se narodil vrh U1. Wampee porodila v brzkých ranních hodinách a již jako zkušená rodička vše perfektně zvládla. Miminka jsou z opakovaného spojení s Bingem. V prvním vrhu z tohoto spojení se narodili dva bělásci (také dvojčátka) a já věřila, že příště se geny potkají lépe a vyklube se nějaký biko aguťáček. A tak se i stalo: na světě je úžasná skořicovo-bílá holčina a roztomilý stříbrný solídek s bílou. Více v Odchovech 2016.

Každým dnem má rodit Josephine. Zbylé dvě březí morčinky mají zatím čas, předpokládám, že až v druhé polovině prosince.

Také mám novinku v podobě nového morčátka - trochu raritka u mě - červeno-bílý Rexík Honeywalley Umberto,  kterého mám na hlídání ze spřátelené ChS Erunis Meltulio. 

16. 11. 2016 - Již i vrh T1 spatřil světlo světa. Elipsa porodila 3.11. čtyři chlapečky. Všichni se mají čile k světu. Mamku ta péče sice moc nebaví, ale snaží se :).

30. 10. 2016 - Tak vrh S1 je na světě. Uncia porodila 28.10. krásná miminka. Narodilo se 5 mimoušků, z toho 3 stříbro-bílá. Bohužel luxusní výstavní samičku jsem našla mrtvou. Ostatní se mají čile k světu. Maminka Uncia je v pořádku a váží i po porodu neskutečných 1328g. Je to mohutná samice. V blízké době by měla rodit ještě Elipsa. 

Vážila jsem Rková miminka a ve 2,5 měsících mají: Rebelka 445g, Rolf 575g. Macíci... :)

8. 10. 2016 - Od posledního zápisu se nic zvláštního nedělo. Miminka z vrhu R1 hezky rostou, jsou to pořádní mackové. Qéčková miminka se postupně vydala do nových domovů, už zbývá jen rošťák Quartz, který nyní bydlí s tatínkem a oblíbil si pochrupkávání v jesličkách. Také byly postupně vytvořeny nové páry, takže během listopadu a prosince očekávám spoustu miminek. Samičky Uncia a Elipsa se kulatí. Uncia už má pořádný pupek, takže si myslím, že do konce října budou mimča na světě.

15. 9. 2016 - Včera se narodil vrh R1, vytoužená miminka - stříbrní bikolorci! :) Miminka přivedla na svět Avantasia Metropol, otcem je Hortis Alpamayo. Jsou to dva pořádní cvalíci: holčička a chlapeček. Jako vždy - sameček je výstavní, ale samička se také náramně povedla :). Více info v Odchovech 2016.

1. 9. 2016 - Po smutných novinkách mám i nějaké veselejší. Před týdnem ke mě přicestovala nová posila: Tifany Z Aldringenu. US Teddy samička aguti stríbrná-bílá s výstavním poměrem a rozložením barvy, luxusní hlavinkou a pěknou stavbou. Minulý týden jsem ani neměla čas se z Tifani radovat, bylo toho smutného a náročného moc. Nyní si ji začínám užívat. Tifanka je úžasná buchtička, moc milounká. Děkuji za ni paní Herinkové. Mám z ní velkou  radost :). Více v sekci Samice.

A další veselá novinka je narození vrhu Q1. Maminka Quassia Alpamayo dne 31. 8. přivedla na svět krásná čtyřčata, dvě holčičky a dva chlapečky. Fotky a ostatní info ještě musím doplnit. Miminka jsou zdravá, macatá, mamka je také v pořádku.

26. 8. 2016 - Delší dobu jsem nepřidávala novinky, měla jsem perné dny. Událo se plno věcí a až dnes večer mám čas novinky doplnit. 

Šasterčata všechna žijí, prvních 14 dní jsem ty malé dvě samičky přikrmovala RodiCare Instant a díky tomu již dneska řádí s ostatními, jen jsou trošku drobnější. Věřím, že to doženou. 

Bohužel další novinky jsou smutné. Dne 11. 8 . 2016 odešla za Duhový most Rozárka, moje první morčátko, vysněná samička koupená ve zverimexu. Dožila se 6 let. byla to neskutečně vychytralá holčina, pohodářka, která milovala jídlo nadevše. Krátce na to za ní odešel Chuck Barfleur, který podlehl nemoci dne 26. 8. 2016. Můj první chovný samec, Šampion ČR. Dožil se 5 let. Byl to Pan Chuck, úžasný pohodový morčák, mazlík a krasavec. Pro mě také přínosem v chovu. Obě morčátka byla pro mě jedinečná. Moje velké srdcovky. Moc mi chybí.. :(

Více jsem jim věnovala na FB.

Rozárka * ?. 6. 2010 - † 11. 8. 2016

Bez názvu 2m.jpg

Chuck Barfleur * 31. 5. 2011 - † 26. 8. 2016

Bez názvu 2 kopiem.jpg

 8. 8. 2016 - V pátek 5. 8. odpoledne porodila Glance svůj první vrh - vrh P1.  Jsem z toho trochu v rozpacích, narodila se krásná šesterčátka. Ano, šest malých pidižvíků. Při takovém počtu jsou miminka samozřejmě velmi drobná a probít se k jediným dvěma máminým cecíčkům je opravdu o život. Zkouším trochu pomoct dokrmováním. Uvidím, jak se budou malí snažit. K mé radosti a starosti jsou ve vrhu 2 holčičky v barvě aguti stříbrná - bílá, ale bohužel jsou nejmenší.

19. 7. 2016 - Minulý týden se u nás rodilo. Wampee Alpamayo konečně přivedla na svět očekávaná miminka. Moc jsem se těšila, že to budou krásná stříbro-bílá morčátka. No, tak člověk míní, příroda mění.. prostě se ty geny sešly jinak a na světě jsou dva bělásci! O té pravděpodobnosti jsem věděla, jen mi nepřišla tak velká, aby vyšla na 100% :). Ale jsou zdravá a čilá, což je hlavní. Takže vítám na světě vrh O1, který se narodil 14. 7. brzy ráno. O co míň jsou miminka vhodná k chovu, o to víc jsou rozkošná k pomuchlání :).

9. 7. 2016 - Včera jsem provedla větší aktualizaci stránek. Doplnila jsem chovná morčátka o nové přírustky, které se u mě narodily a zůstaly v chovu. Také jsem se rozhodla o přilití nové krve, takže se časem rozrosteme o nová chovná morčata. 

Wampee se to v bříšku mrská, myslím že se brzy můžu těšit na miminka. Bříško má docela malé, takže to asi nebude velká nadílka. S pupíkem poskočila i Glance, ale ta má ještě čas...

3. 7. 2016 - Dlouho se nic zvláštního nedělo. Miminka se rozutekla do nových domovů, některá zůstala doma do chovu. Ta co zůstala doma, budou postupně doplňena na stránky. Jsou vytvořeny nové páry a některé samičky se začínají kulatit. Během července by měla porodit Wampee Alpamayo. 

22. 5. 2016 - Ve středu 18.5. se narodil poslední jarní vrh - vrh N1. Maminkou se stala saténová Weeny Alpamayo. Bohužel to není úplně šťastný vrh. Ze čtyř miminek jsem našla jen dvě živá. Více v Odchovech 2016.

15. 5. 2016 - Tak je na světě očekávaný vrh M1 od Uncii Alpamayo. Narodilo se 5 miminek, převažují holčičky - 3:2. A konečně se narodila holčička aguti stříbrná s bílou. Ve vrhu je i moc pěkný sameček ve stejné barvě a výstavním rozložení. Holčiny se mi v této kombinaci nějak nedaří. Samečky umíme pěkné, ale ty holky.. no... Každopádně miminka jsou zdravá, jen trošku zlobí očičko, ale mažu několikrát denně a hezky se lepší, za chvílu bude jako nové :). Více info v záložce Odchovy.

3. 5. 2016 - Dnes mám dvě noviny. Dobrou a špatnou. Tou dobrou zprávou je úspěch Elipsy Od Julie na výstavě - 2x kartička čekatele na šampiona a diplom za 3. místo v hladkých ve sloučené třídě baby a junior. Jsem na slečínku hrdá a velké díky a pozdrav posílám Noemi Lisé za to, že mi ji svěřila do péče.

No a tou špatnou zprávou je úmrtí Garsona Antares. Bylo to nečekané. Krásný mohutný samec, který dosahoval v kondici váhy téměř 1400g. Výstav se bohužel nikdy neúčastnil, byť na to měl, kvůli roztrženému uchu z bitky, která proběhla přesně 2 dny před jeho první výstavou. Ke mně přišel jako druhý chovný samec. Jeho geny kolují v žilách Guppy Alpamayo a Pilgrima Alpamayo. Je to u mě první sameček, který odešel za duhový most. Nyní tam jistě nahání holky samičky, které se tam vydaly před ním a popásá se stále zelenou travičkou. Garsi, broučku můj...  :´(

Garson RIPm.jpg

27. 4. 2016 - V pondělí 25.4. na mě vykoukl vrh L1 po Guppy Alpamayo. Narodila se 4 miminka, 2 boubelatí stříbrňáčci a 2 drobnější solidky s bílou packou. Tentokrát vedou holky 3:1. Některá morčátka odešla do nových domovů, jiná to ještě čeká.

Na víkend vyráží Elipsa Od Julie na svou první výstavu: 6. Výstava ušlechtilých morčat DUO- Přerov - Horní Moštěnice. Tak jsem zvědavá, jak si holka povede :).  

Vzhledem k některým událostem, které se v posledních pár měsících v mém životě udály, jsem se rozhodla částečně zredukovat chov. Proto jsou na prodej i některá dospělá morčátka. Morčata na prodej jsou pouze v záložce Na prodej.

10. 4. 2016 - Konečně doplněny odchovy a prodej morčátek. 

Quassie se packa začala rychle hojit a splaskávat. Pomalu začíná vypadat, jako normální nožka. Quassia stále dostává ATB, než se jí pacina definitivně vyléčí. Jinak je samička veselá, baští. Teď když je již tráva je všechno jednodušší :). Miminka jsou taky samostatná, jen to jsou takoví prdíčci malí. 

Samička z vrhu K1 bohužel po pár dnech uhynula, tak zůstali jen macatí kluci. Alespoň, že ti jsou v pořádku.

Jinak zbylé březí holky se kulatí a od konce dubna očekávám 3 vrhy v rozmezí cca 2 týdnů.

27. 3. 2016 - Dlouho jsem nedoplňovala novinky. Ne, že by nebylo co, novinek je spousta, ale času jsem neměla nazbyt. Začnu popořádku:

Po porodu Iček to šlo s Quassiou z kopce. Přestala jíst a udělal se jí na přední tlapce otlak. Zašla jsem s ní na veterinu, dostala ATB a pustila jsem se do léčení a dokrmování. Mezi tím umřela jedna z jejích dcerušek :(. A právě péče o Quassiu mě vzala většinu volného času. Dokrmování, čištění nožky, která se plnila hnisem a nelepšila se, současně i dokrmování zbylých 3 miminek bylo dost náročné. Miminka jsou nyní již odstavena a mají se čile k světu, jsou moc rozkošná a hlavně velmi komunikativní.  Bohužel s Quassiou je to špatné. Sice již sama jí, ale zánět v tlapce se dostal do klubu a hrozí amputace. Stále dostává ATB a čistím tlapku.

Další novinkou je příjezd nových morčátek. Přijely dvě buff-bílé krásky hladká Elipsa od Julie a anglická crestedka Raffika Wetu. Trošku barevná změna a nové plány :). Ještě dorazila Lenny DaMi - hladká aguti zlatá - bílá holčina.

Dalšími novinkami jsou dva březnové vrhy stříbrno-bílých miminek. Vrh J1 se narodil O'lale Alpamayo - 4 stříbrnáčci,moc krásní v typu po mamce. Vrh K1 porodila 24. 3. Avantasia Metropol - dlouho očekávaný vrh stříbro-bílých miminek... Narodilo se jich 5 - 4 kluci cvalíci a bohužel jedna drobounká holčička. Opět to nevypadá dobře. Více v odchovech 2016.

25. 2. 2016 - V pondělí 22. 2. 2016 porodila Quassia Alpamayo napjatě očekávaný vrh I1. Otcem je Leonidas Metropol. Bohužel nemám moc optimistické zprávy. Narodilo se 5 miminek, jednoho samečka jsem již našla mrtvého. Ostatní miminka jsou drobná a nevím, jestli to zvládnou. Ve vrhu jsou 2 samičky hladké aguti s bílou, bohužel jedna z nich to již vzdává... :´(. Druhá zatím působí silně a čile. Tak uvidíme...

28. 1. 2016 - S menším zpožděním hlásím první vrh v roce 2016 - vrh H1. Miminka se narodila pozdě večer 25. 1. mamince Wampee. Mamča to zvládla na jedničku, přišla jsem k již suchým mimískům. Musím se pochlubit - je to jeden z nejhezčích vrhů v mé ChS a navíc povedený i barevně. Miminka se narodila tři solid aguti stříbrná s bílou - dva macatí chlapečci a jedna holčička - krásná s poměrem barev. Jsem naprosto nadšená :). Samozřejmě, že holčina musí zůstat! :)

IMG_0012 kopiemm.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Přidávám menší bilanci roku 2015: 

Nejprve statistika: během roku se narodilo 15 vrhů, 55 miminek, z toho jedno mrtvé. Dále v jednom vrhu pár dní po porodu umřela 2 miminka. Přišla jsem o jednu samičku Tracy Od Klimentky, které po porodu vyhřezla děloha a nebylo možné již Tracy zachránit.

V roce 2015 se v mé ChS již objevila více barva aguti stříbrná a to i s bílou, navíc mám v chovu i samičky aguti zlaté s bílou a vlohou pro stříbrnou, dále celobarevné samičky s vlohou pro bikolornost. Hned počátkem jara 2016 čekám několik vrhů, kde by se mohlo objevit více stříbrných bikolorních miminek... Tak snad budu mít štěstí na biko-mimča :). Současně ale začínám vážně řešit příbuznost, takže do budoucna mám v plánu pořídit nějaká nová morčátka do chovu. Počátkem jara by měla první dorazit...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Všechno nejlepší v roce 2016!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25. 12. 2015 - V předvánočním shonu 19. 12. přijel na krytí sameček Leonidas Metropol. Je u mě již po druhé. Od té doby pořádně vyrostl a ještě více zkrásněl. Budu se moc těšit na miminka po něm. Momentálně je s Quassiou a O'lalou, kde můžu čekat ve vrhu jak celobarevná mimča, tak i bikolorky. V lednu k němu půjde ještě Guppy, kde očekávám spíše celobatrevná mimča. Moc děkuji jeho majitelce Martině Kletečkové za půjčení tohoto krasavce :).

10. 12. 2015 - Mám nějaké novinky z mé ChS. Bohužel v pondělí 7. 12. nečekaně uhynula Xantipa Alpamayo. Bez zjevné příčiny. Na první pohled zdravá a velká samička, která měla jít na krytí k samečkovi. Stříbrnka s vlohou pro bikolora, minimálně příbuzná na můj chov. Dopracovat se k takové samičce trvalo přes rok a ještě další minimálně půl rok by mě stálo dopracovat se k biko - stříbrnému potomku. No a jsem zas na začátku... než budu mít takové morče, to bude tak za rok a půl až dva :(.

Ale jak už to v životě chodí, něco odejde a něco nového přijde: 7. 12. v noci přivedla na svět Samantha Alpamayo svého prvního potomka - krásnou crestedku Glance Alpamayo. Otcem je Leonidas Metropol (také otec Xantipy). Je jasné, že tahle kráska musí zůstat doma :). Více fotek na FB.

6. 12. 2015 - Včera jsem se s morčátky zúčastnila 8. Vánoční výstavy v Olomouci. Vystaveni byli Pilgrim Alpamayo, Quassia Alpamayo a Bingo Alpamayo. Všichni mě moc potěšili, neboť získali kartičku na čekatele šampiona ČR. Pro Pilgrima a Quassiu to je 5. karta, takže obě morčátka splnila podmínky pro udělení titulu Morče Šampion ČR! Moji první dva odchovanci šampioni Alpamayovci :). Děkuji, pískátka moje! :-*

26. 11. 2015 - Tak je na světě vrh F1! Včera se Uncii narodila 4 buclatá miminka, dva kluci a dvě holky. Bohužel se geny nepotkaly, jak bych potřebovala, takže všechna budou k prodeji.

21. 11. 2015 - V novém domově se nám zatím bydlí dobře. Nic zvláštního se neděje, jen se chystáme na Olomouckou výstavu, kam jsou přihlášeni Alpamayovci: Pilgrim, Quassia a Bingo. Uncia se začíná otvírat, takže během příštího týdne by mohl na svět vykouknout vrh F1... jsem zvědavá, co tam bude, neboť je šance i na stříbro-bílé miminko O:).

9. 11. 2015 - Další velkou novinou je stěhování. O víkendu jsem se i s pískátky přestěhovala do jiného bydlení v jiné části Brna. Doufám, že se nám s morčátky bude v novém dobře bydlet :).

1. 11. 2015 - Po dlouhé době konečně přidávám nějaké novinky. Poslední dva říjnové víkendy jsem se zúčastnila s morčíky dvou výstav: IV. Podzimní výstavy morčat v Brně a 21. a 22. výstavy morčat v Bohuňovicích. Vystavovanými morčaty byli Pilgrim Alpamayo, Quassia Alpamayo a Xantipa Alpamayo. V Brně dostali kartičku všichni, v Bohuňkách dostala Xantipa jen jednu. Takže Pilgrimovi a Quassie zbývá poslední karta k získání titulu Šampion ČR.

18. 9. 2015 - Tak na světě je i druhý vrh  - vrh E1. Guppy porodila dnes v brzkých hodinách 4 buclaté kuličky. Všichni celobarevní, tentokrát převaha holek :). A jsou tam 2 solid saténci!

16. 9. 2015 - Včera se narodil očekávaný vrh D1. Avantasia porodila 5 krásných miminek, zatímco jsem nebyla doma. Vše zvládla na jedničku, miminka jsou v pořádku a ona též. Na světě jsou tři kluci a dvě holky, bohužel žádné není stříbro-bílé, takže taťka Jaspis nejspíš nemá vlohu pro stříbrnou. O to víc by se uplatnil v chovu aguti zlato-bílých crestedů a hladkých - je na prodej.

Guppy už je také otevřená, takže i od ní čekám v blízké době miminka, snad i saténky :).

14. 9. 2015 - V posledních dnech se nic zvláštního nedělo. Každým dnem čekám porod Avantasii Metropol, bříško má obrovské a již je otevřená. Nově jsem vytvořila dva páry: Unciu Alpamayo jsem dala k mlaďochovi Zetticovi Alpamayo a doufám v stříbrné bikolorky, neboť Uncia má vlohu pro stříbrnou a Zettic je sablík crcr. O víkendu odjela do Prahy do ChS DaMi na krytí Samantha Alpamayo, kde bude přidána k Lonidasovi Metropol, kterého jsem měla půjčeného na jaře. Samantha má také stříbrnou vlohu, tak uvidíme, jestli se to pěkně pospojuje. Miminka z posledních dvou vrhů krásně rostou, téměř všechna jsou rezervovaná, kromě Bulika a zvažuji do prodeje i samičku Bonnii.

23. 8. 2015 - Ve čtvrtek 20.8. porodila i O'lala. Je to vrh C1 a plný teddíčků chlapečků. Takže i přes krásné barvičky žádné miminko doma nezůstane a všichni budou na prodej. Bohužel jedno miminko novopěčená maminka tak důkladně a horlivě po narozní čistila, že mu okousala kus ucha. I přes tento handicap je chlapeček veselý a nic si z toho nedělá :).

17. 8. 2015 - Tak a je to tu! Quassia 16.8. porodila 4 krásná miminka - Vrh B1. Jedno z nich je stříbro-bílý chlapeček. Miminka jsou sice drobná, ale jsou čilá a zdají se být v pořádku. Ještě čekám na miminka po O'lale. Partnerem obou samiček byl Emánek Markasimo.

10. 8. 2015 - Po návratu z dovolené mě čekala smutná zpráva. Bohužel mě opustila samička Goldie Od Zakouše. Jedna z prvních samiček v mé ChS. Odešla nečekaně, bez nějakých příznaků nemoci. Dostala se ke mě v době absolutního nedostatku stříbrných morčat, natož bikolorů, kdy jsem po ní sáhla. Ač aguti oranžovobílá, ale s vlohou stříbrnou. Morčinka moc milé povahy, muchlinka a ksichtilka - fotomodelka. V chovu mi po ní zůstala dcera Quassia Alpamayo a vnučka Uncia Alpamayo. Obě moc pěkné samičky. Dále pak syn Jaspis Alpamayo, kterého jsem uvolnila do prodeje. Linie Od Zakouše se táhne celým mým chovem (také díky krátkodobému pobytu Goldiiny sestry Gwinnet) a její hlavní význam je v typu. Díky Zakoušovic linii se mi zlepšily hlavičky.

Na takovou ztrátu jsem nebyla připravena a je mi to nesmírně líto... Goldinku jsem již neměla v plánu krýt, měla u mě být jako mazlík a tetička pro mladé samičky. Golduško, děkuju...

 

22. 7. 2015 - Téměř všechna miminka jsou již v nových domovech. Již zbývá jen Xephik, který čeká na vyzvednutí. Doma mi nakonec kromě Zettica zůstala i Xantipa. U ní se teprve rozhodnu, zda ji využiji v chovu, či nikoliv. 

Quassia začíná mít vypouklé bříško a i O'lale se začíná rýsovat pupík. Ta vedra jsou strašná, tak doufám, že to nebude mít negativní vliv na vývoj miminek v bříškách a v srpnu se budu moc těšit zdravými miminky.

27. 6. 2015 - Dnes jsem doplnila fotky mladých chovných samiček a aktualizovala fotky Avantasii Metropol, která vyrostla v krásnou slečnu. A protože už je to velká slečna, přidala jsem ji k samečkovi Jaspisovi Alpamayo. Jsem zvědavá, co se po tomto spojení narodí, neboť Jaspis mohl zdědit vlohu pro stříbrnou po matce. Tak uvidím :).

Miminka pěkně rostou, vrh X je již k odběru a postupně budou k odběru i miminka z ostatních vrhů. Doma zůstává Zettic Alpamayo, jako nepříbuzný samec na můj chov. Sice není aguti, ale černý sable s poděděnýma vlohama pro stříbrnou...

14. 6. 2015 - Včera se narodil poslední z jarních vrhů: vrh A1, kterým se začala druhá abeceda. Miminka na svět přivedla Kleopatra od Zakouše. Mimča se narodila 4, bohužel to největší jsem našla již mrtvé s okousaným bříškem. Bohužel tedy nevím pohlaví. Ostatní miminka se mají čile k světu, mají krásné váhy a velká ušiska. Geny se tu ale nepotkaly v můj prospěch, tudíž všechna budou k prodeji. Další vrhy očekávám nejdříve v srpnu.

Chlapečci z vrhu Z pěkně prospívají, náhradní maminka se o ně dobře stará. Zettic Alpamayo nakonec zůstane doma do chovu. Zeus je rezervovaný. Do prodeje ještě tedy přidám holčičky z vrhu Y a nová mimča z A1.

1. 6. 2015 - Dnes dopoledne se narodil vrh Z. Bohužel nemám úplně radostné zprávy. Na světě jsou dva klučíci, bohužel s nimi Tracy vytlačila i dělohu. Musela být na veterině uspána. Je mi to hrozně líto :(. Oba kloučky jsem ještě mokré podstrčila Goldii, která se jich ujala a hned je začala čištit. Zatím se moc nemají k mlíčku, tak uvidím, jak se rozpijí. Jsou macatí, takže šanci mají dobrou.

31. 5. 2015 - Dnes ráno porodila Goldie tři úžasné buclaté holčičky. Doufala jsem, že se geny potkají a objeví se stříbrný bikolorek. Rodiče se ale rozhodli jinak. Přesto jsem z vrhu Y nadšená :). Každým dnem očekávám vrh po Tracy Od Klimentky, kde by se také mohl vykulit stříbrný bikolorek.

Také jsem se účastnila 10. Hanácké výstavy morčat v Olomouci. Vyjeli Pilgrim, Quassia a O'lala - Alpamayovci, ale tentokrát se nazdařilo. O půl bodu utekla kartička všem :(.

24. 5. 2015 - Na světě je vrh X! Dnes ráno porodila Felicity DaMi pět krásných miminek. I přes početnější vrh mají všichni pěkné váhy. Samozřejmě, jako u předešlého jejího vrhu se na ní porod ani trochu neprojevil - stále macatá Fel s napapaným bříškem. Předpokládám, že odkojí všech pět prcků bez ztráty gramu, stejně jako prve. Hrdým tatínkem je Leonidas Metropol.
Abych nezapomněla, tentokrát je to klučičí vrh, holčina je jen jedna. Fotky dplním později.

18. 5. 2015 - Konečně jsem doplnila fotky vrhu W na stránky. Připuštěné samičky se pěkně zakulatily, takže brzy začne velký babyboom. Snad vše proběhne hladce, moc se těším, že se objeví nějaká stříbro-bílá miminka :).

10. 5. 2015 - Po krátké odmlce trocha radosti z morčecího světa: narodil se vrh W - Valentýnčina vnoučátka. Maminkou je Konvalinka Alpamayo, dcera zesnulé Valentýnky. Ve vrhu jsou 4 miminka a samé holky! Dokonce dvě saténky.

Původně to měl být mazlíkový vrh, protože u mě Konvalinka zůstala. Ale vzhledem k Valentýnčině úmrtí jsem se rozhodla, že vrh zveřejním a dostane písmenko. Holčičky zatím nenabízím, rozhoduji se, které zůstanou a které případně půjdou do světa. Více v Odchovech 2015.

23. 4. 2015 - Oznamuji strašnou a bolestivou zprávu: 22. 4. 2015 mě opustila milovaná morčinka Valentýnka. Jedno z prvních dvou morčátek, které jsem si před lety pořídila. Byla tu se mnou téměř 5 let. Vysněné morčátko - aguti stříbrná s bílou a jako bonus satén. Valentýnka může za to, že jsem se začala věnovat chovu a právě barvě aguti stříbrná s bílou.
V mém chovu po ní zůstala Guppy Alpamayo, která je její vnučkou a dcerka Konvalinka Alpamayo, která původně plnila roli mazlíka, avšak nakonec jsem se ji rozhodla připustit a v příštích dnech po ní očekávám miminka, Valentýnčina vnoučátka.

Valentýnko moje, strašně mi chybíš, nemůžu uvěřit, že už tu nejsi...! :´(

 

8. 4. 2015 - Nové zprávy o rodince nejsou moc šťastné. Guppy vypadá dobře, ale stále raději přikrmuju Rodicarem. Bohužel z pěti miminek žijí již jen tři. Dva chlapečci umřeli postupně pár dní po porodu. Zbývají dvě velké čilé holky a poslední drobný klučík, který zatím vypadá dobře. Takže se uvidí... Jinak už pěkně roste tráva, tak morčáci začali dostávat i zelený. Moc hezky se na ně kouká, jak jim ty papulky jedou :).

27. 3. 2015 - Dnes se narodil početný vrh V. Maminka, Guppy Alpamayo, zvládla porod výborně, na světě je 5 miminek. Nicméně ještě včera Guppynku trápilo trávení se špatnými bobky, takže doufám, že se nic nezvrtne a bude vše ok. Jsme pod dohledem paní veterinářky.

14. 3. 2015 - Po veselých zprávách přišla jedna smutná. Včera 13. 3. 2015 odešla za Duhový most Gája Greys. Je to pro mě nečekaná událost, první morčátko, které mě takto opustilo, tak náhle. Gája se ke mě dostala již jako dospělá samička. Byla to zkušená pohodová morčina a pro mě i obrovský přínos v chovu. U mě se stala matkou vrhu B, I a N. Přenášela krásnou tmavou stříbrnou barvu a to i v kombinaci s bílou. A právě za předešlé výstavní úspěchy vděčím jí. Jejím synem je Nefrit Alpamayo a jejím vnukem je Pilgrim Alpamayo. Syn Emánek Markasimo je dokonce Šampion ČR.

Gájo, beruško, moc ti děkuju...

 

10. 3. 2015 - Konečně jsem se dostala k novinkám :). A jsou samé krásné a pozitivní! V sobotu 7.3. jsem se s morčaty účastnila 1. Žižkovské výstavy morčat v Praze. Výstava byla dobře připravená, atmosféra byla fajn a také jsem si popovídala s přáteli chovateli, se kterými se moc nepotkám. Koneckonců, není to jen o morčatech, ale i o vztazích :). Pořadatelé si dali práci se získáním spousty sponzorů, takže byla (pro mě) i nezvykle bohatá na ceny. Takže velké díky za dobře odvedenou práci! No, a moje morčátka měla to štěstí, že se líbila a nějaké ceny získala. Jmenovitě:

Eliáš Alpamayo - Čestná cena pořadatele: David Kreuz

Pilgrim Alpamayo a Quassia Alpamayo - 5. nejlepší krátkosrstý pár

Pilgrim Alpamayo, Quassia Alpamayo, Nefrit Alpamayo a Jasmine DaMi (zapůjčena z ChS DaMi) - 3. nejlepší krátkosrstá skupina

Bodové ohodnocení (všichni získali kartičky čekatele na šampiona):

Eliáš Alpamayo - 95b

Pilgrim Alpamayo - 96,5b

Quassia Alpamayo - 96,5b

Nefrit Alpamayo - 95b

Jasmine DaMi (zapůjčena z ChS DaMi) - 97b

Více "vážných" fotek zde :) Výstava

Další úžasnou novinkou je zapůjčení aguti stříbrno-bílého samce z ChS Metropol - Leonidas Metropol. Velké díky patří jeho majitelce Martině Kletečkové, že mi ho svěřila. Je to velká pomoc mému chovu a velmi si jí vážím.

 

20. 2. 2015 - Dnes se narodil vrh U. Jolanka napínala, co mohla :). Nakonec porodila v tom největším rachotu, když jsem zrovna uklízela. Porod probíhal dobře. Na světe jsou 2 macaté holčičky a 1 chlapeček. Čekala jsem teda bikolorky, alespoň jedno mimi, ale Jolča mě překvapila jinak. Ve vrhu je fešná aguti zlatá američanka. I když asi korunka nebude výstavní. Uvidím, jak oschnou :). Více info v Odchovech 2015. Fotky dodám později.

14. 2. 2015 - Ve středu 11. 2. se narodila morčecí miminka u mé kamarádky, která si ode mne vzala samičku z vrhu L na mazlíka - Lunaria Alpamayo. Tatínkem je Eliáš Alpamayo. Narodila se 4 miminka. Překvapením ale je, že jsou ve vrhu svě bílá miminka, ikdyž s pigmentem :). Jsou ale rozkošná.

Kleina miminka vyrostla, a jsou již k prodeji a odběru. Santana je rezervovaný, Sindy a Sugar zatím čekají na nové páníky. Do nového domova odjede i samička Arizona Jili (kterou jsem dostala, jako morčátko do chovu, ale vyklubal se z ní jakýsi polocuy) a která zatím vyrostla do úctyhodných rozměrů. Jolanka Alpamayo má krásný pupík s vrtícími se miminky a vypadá to na brzký porod. Ostatní holky zatím březí nevypadají.

Také se chystám na výstavu do Prahy (1. Žižkovská výstava morčat). Pojede 5 morčátek - všichni mladí aguti stříbrní a černý Rob Roy, který je v prodeji.

9. 1. 2015 - Tak a první vrh v roce 2015 je na světě! Kleopatra od Zakouše porodila miminka s počátečním písmenem S. Včera jsem psala, že vypadá na dvě miminka, tak nakonec jsou čtyři, ale drobná. U porodu jsem byla a probíhal hladce a rychle.

8. 1. 2014 - Než začnu psát o novinkách, které se udály během několika prvních dní v novém roce, otočím se za uplynulým rokem 2014. Tento rok byl tak trochu "přípravný". Snažila jsem si vytvořit základnu morčat pro chov stříbrobílých morčíků. Snažila jsem se odchovat bikolorní morčata, nebo celobarevná s vlohou pro bikolornost a morčata aguti stříbrná, nebo s vlohou pro stříbrnou. Samozřejmě i exteriérově a barevně pěkná. Ne vždy se úplně dařilo - bohužel jediný stříbrobílý vrh v tomto roce skončil nešťastně. Celkově se však vrhy dařily. Miminka odešla jak na mazlíky, tak i do chovu a to i do ciziny. Výstav jsem se účastnila minimálně - zatím je ještě potřeba hodně máknout, aby ta morčátka byla, co k čemu. Na druhou stranu, když už jsem se zúčastnila výstavy, tak všechna morčátka vždy získala kartičku čekatele šampiona, takže alespoň něco :).

V roce 2015 bych ráda začala odchovávat stříbrobílá morčata a postupně si začala sestavovat kvalitní chovnou skupinu, kterou budu dále zušlechťovat. Nicméně i tak budu stále na začátku a do dalších let mě bude čekat ještě mnoho a mnoho práce.

A teď k novinkám :)! Miminkům z vrhu R se daří dobře, jsou sice trochu drobnější, ale je to celkem pochopitelné vzhledem k jejich počtu :). Kleopatra od Zakouše se již začíná otvírat, takže u ní očekávám porod každým dnem a jsem moc napjatá, co se narodí. Bříško má malé, takže to vidím na 2 mimi. A nejúžasnější novina je, že mi do chovu přibyla stříbrobílá samička Avantasia Metropol z ChS Metropol! Jsem nadšená :), je to pro mě v chovu velká pomoc. Moc děkuji Martině Kletečkové, že na mě myslela a holčinu mi prodala.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2015

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Šťastný a veselý Nový rok 2015!

Na fotce je moje Rozárka, první morčátko, které jsem si pořídila před založením ChS. Doufám, že tu se mnou Rozárka ještě pár let pobude... :-*

25. 12. 2014 - Před vánoci odjela Baileys Alpamayo k Markétě do ChS Barfleur. Z této stanice pochází její otec CZCH Chuck Barfleur, zakladatel mého chovu, velká srdcovka - chodila jsem ho okukovat na stránky rok, než jsem si ho odvezla :), to musel být osud... :). Moc děkuji Market za Chucka a i za Baileys :).

16. 12. 2014 - Miminka od Felicity pěkně rostou. Přemýšlím zda si jedno nechám, nebo budou všechna k prodeji. Také zvažuji prodej některých dalších morčátek, ať už do chovu nebo na mazlíky. Uvidím po Novém roce...

7. 12. 2014 - Tak malá Felíčata jsou na světě - vrh R. Narodila se v pátek 5.12. večer. Je jich 5 a všechna čilá s pěknýma váhama okolo 90g. Fotky dodám později.

V sobotu 6.12. jsem se účastnila výstavy v Olomouci - 7. Vánoční výstava ušlechtilých morčat. Vezla jsem Nefrita Alpamayo a Guppy Alpamayo. Oba shodně získali 95,5 b a kartičky čekatele na šampiona. Super :).

22. 11. 2014 - Miminka z obou posledních vrhů jsou již rezervovaná. Doma zatím zůstanou Pilgrim a Quassia.

7. 11. 2014 - Jen jsem dopsala včerejší novinky, porodila večer také Goldie. Takže na světě je již i vrh Q. Mimča mají vyrovnané váhy a jsou čilá. Více v Odchovech 2014.

6. 11. 2014 - Včera se narodil vrh P. Maminka Baileys Alpamayo zvládla porod na jedničku :). Miminka mají poměrně rozdílné váhy - dvě jsou jako buřtíci s váhou okolo 100g a dvě jsou naopak pidižvíci s 65g.  Jsou ale zdravá a už čile okolo mamči poskakují, tak doufám, že to prdíci zvládnou. Každým dnem také očekávám vrh od Goldie Od Zakouše. Třeba již zítra...? Felicity DaMi se také pěkně zakulatila, takže v prosinci můžu čekat malá Felíčata.

31. 10. 2014 - Konečně se počasí umoudřilo a mohla jsem vyfotit obě nové holky Kleopatru Od Zakouše a Tracy Od Klimentky (již doplněno v záložce Samice).

Také jsem přefotila své dva malé odchovance, které jsem zařadila do chovu - Nefrit Alpamayo a O'lala Alpamayo.

18. - 19. 10. jsem se byla podívat na výstavě v Bohuňovicích, kde jsem pomáhala kamarádkám chovatelkám s morčáky (sama jsem nevystavovala). Počasí vyšlo krásně, takže se posuzovalo venku. Výstava byla super, moc příjemná akce :). O týden později jsem se byla podívat i na Podzimní brněnské výstavě morčat. Zde jsem opět nevystavovala, jen nechala zaregistrovat kluky.

13. 10. 2014 - Zpět do své mateřské ChS se vrátila Gwinnet Od Zakouše a místo ní přijela na dočasnou dobu samička Kleopatra Od Zakouše, po které bych si chtěla odchovat bikolorní miminko. Dalším přírustkem je Tracy od Klimentky, zlatá agutka s bílou pacinou a s vlohou pro stříbrnou. Fotky přidám později. Obě holky jsou plašanky, tak je nechám nejdříve trochu rozkoukat a zabydlet.

25. 9. 2014 - Miminka Očková nafocena a přefocen i eNkový vrh. Více v Odchovech 2014.

20. 9. 2014 - Tak konečně je na světe vrh O. Guppy pořádně napínala :). Na tento vrh jsem se moc těšila a nemohla jsem se dočkat miminek. Ze spojení Guppy Alpamayo a Eliáše Alpamayo jsem očekávala celobarevná aguti nebo solid aguti miminka, případně bikolorní (spíše s příměsí bílé) s pěknýma kebulkama. To se i stalo. Ale to, že tam na mě vykoukne satén, tak s tím jsem nepočítala, i když vím, že u obou byla přítomnost SG reálná. A navíc to saténové miminko je holčička, aguti stříbrná hladká! Teď se jen modlím, aby to miminka s mamkou zvládla a vše bylo OK. No a tak tedy k Eliáškovi a Guppynce připisuji SG.
Bohužel fotky budou až později, neboť je foťák na výletě kdesi v Iránu, ale má se zítra večer vrátit ;).

14. 9. 2014 - Bohužel musím vyřadit Arizonu z chovu. Má u očí vírky navíc. Moc mě to mrzí, protože jsem se těšila na stříbro-bílý vrh po ní a Eliášovi. Sehnat stříbrno-bílé morče je snad nemožné a odchovat si vlastní ještě nemožnější. Nějak se mi ty plány nedaří :(.

Během tohoto týdne by měla rodit Guppy, tak doufám, že všechno proběhne jak má. V prodeji zůstává Noe, fešácký solídek :).

31. 8. 2014 - Dnes odjela do nového domova Molly Alpamayo jako společnice ke starší samičce. Současně bude dělat radost dvěma malým slečnám, jako mazlíček. Zítra by měl odjet i Mikeš také na mazlení.

Miminka z vrhu N se mají čile k světu. Stříbrný sameček Nefrit nejspíš zůstane, ostatní budou k prodeji.

24. 8. 2014 - Tak bohužel samička před dvěma dny uhynula. Naštěstí se zlepšil alespoň skořicový chlapeček. Všechna miminka už pěkně přibírají a vesele poskakují okolo mamči. Také jsem doplnila fotku do Odchovů. V září čekám na porod Guppy, která má zatím bříško sotva znatelné.

20. 8. 2014 - Po návratu z ciziny mě čekalo překvapení - Gája 16. 8. porodila krásná miminka. Bohužel jedno mrtvé. Ráda bych napsala, že zbylá čtyři jsou v pořádku, ale bohužel jsou všechna drobná. Dva kluci se zdají být čilí, ale zbylá dvě jsou slabá. Holčička měla jen 39g a váha jde dolů :(.

2. 8. 2014 - Tak i Marlene je v novém domově, tentokrát v chovatelské stanici v Rakousku. Mikeš stále čeká na nové páníky.

22. 7. 2014 - Před týdnem odjela samička Marcy Alpamayo do chovatelské stanice v Polsku. Doufám, že se bude mít v novém domově dobře a bude kvalitní posilou v chovu. V nabídce zůstává Marlene Alpamayo, o kterou projevila zájem chovatelka z Rakouska a Mikeš Alpamayo. Možná bude k prodeji i Molly Alpamayo - zatím se rozhoduji.

28. 6. 2014 - Protože za necelé 2 týdny odputuju do Anglie, kde budu do poloviny srpna, musela jsem morčátkům najít hlídání. Naštěstí mám spoustu milých přátel - i nemorčecích, kteří mi ochotně miláčky pohlídají. Dnes odjely na hlídání do ChS Markasimo dospělé holky a Gwinča s miminky. V příštích dnech odjedou i ostatní. Momentálně žádná miminka nečekáme, takže by mělo být vše bez strachů z porodů. Těsně po mém návratu by měla akorát rodit Gája, kterou jsem zastihla při krytí s Garsonem. Snad tentokrát nebude moc pospíchat a dá si na čas :).

12. 6. 2014 - V neděli 8. 6. 2014  se narodil vrh M. Gwinča přivedla na svět čtyři krásná miminka. I přes šílená vedra jsou všichni v pořádku a mají se čile k světu :).

26. 5. 2014 - Včera jsem si přivezla dvě krásné samičky do chovu. Felicity DaMi - sice rex s korunkou, jenže ta barva! Neskutečně tmavá, že jsem nemohla odolat. Je to pěkná raubířka :), za kterou děkuju Davidovi (ChS DaMi). Druhá samička se jmenuje Arizona a pochází ze zatím neregistroného chovu Jili. Je to anglická crestedka aguti stříbrná - bílá. Tahle holčička se ke mě dostala úplnou náhodou - když má člověk okolo sebe úžasné lidi, stávají se i úžasné věci... Za tento dáreček vděčím Evičce... Moc díky, Evi! A děkuju za svěření Arizony i panu Dolníčkovi. 

Obě holky brzy vyfotím a přidám na stránky.

Většina miminek již odcestovala do nových domovů. Doufám, že se budou mít v nových domovech dobře a budou dělat svým páníkům radost. Poslední zbývá Joshua Alpamayo, krásný sameček, který je již k odběru.

 

11. 5. 2014 - Včera jsme se účastnili 9. Hanácké výstavy v Olomouci. Vystavena byla jen Guppy Alpamayo, která získala 95 b a svou první kartičku čekatele na šampiona. Také jsem nechala zaregistrovat Eliáše Alpamayo, v což jsem ani nedoufala, že se podaří. Ale asi jsem na něj byla moc přísná :).

2. 5. 2014 - Miminka krásně rostou i Konvalinka se drží. Také jsem přidala do Samců nový přírustek - Daldy Austerlitz, kterého mi přivezla minulý víkend Markéta z CHS Markasimo. Je to krásný satének, uhlík s bílou papulkou a pacinou. Za dopravu děkuju Maket a za fešáka Světle z ChS Austerlitz :).

27. 4. 2014 - Včera se narodil vrh L. Baileys to zvládla na jedničku, přestože to byl její první porod. Miminka jsou zdravá a čilá. Jsou to tři kluci a jedna holčina. Bohužel, chlapci mají zálomky :(, takže všichni půjdou na mazlíka. 

26. 4. 2014 - Malá holčička Konvalinka se zatím drží. Nechci to zakřiknout, vím že se rázem může všechno změnit :-/. Dnešní vážení: 

 

22. 4. 2014 - Tolik radosti ze včerejších miminek vystřídalo zklamání a smutek z dnešního nepovedeného vrhu. Valentýnka porodila ráno 5 miminek, bohužel jen jedno nejmenší přežilo. Nečekala jsem, že Val bude již rodit, protože se začala otevírat až včera a jen trošku. Miminka jsem našla vybalená a očištěná, ale mrtvá. Dvě mimi byla v barvě aguti stříbrná s bílou a dvě aguti stříbrná sable s bílou, všechna hladká. Zbylé miminko je nejspíš holčička - hladké ATG SG aguti stříbrná sable s bílou, má 49g, ale snaží se a Valinka se také stará. Snad to holky zvládnou.

21. 4. 2014 - Na dnešní velikonoční pondělí mi Goldie nadělila krásná čtyřčátka. Našla jsem je krátce po porodu, ještě byla mokrá. Po tatínkovi jsou to crestedi a pěkně strakatí. Mají se čile k světu. Více v Odchovech 2014.

Až na sever Čech se vydal Online Antares, jako posila do chovu. Tak mu přeji, ať se má dobře a  dělá v novém domově radost :).

17. 4. 2014 - Hopík už je v novém domově a zdá se, že i Online našel nový domov. Z Géčkových holek nakonec zůstala doma Guppy Alpamayo, takže jsem její fotky přidala do sekce Samice.
Brzy ke mě dorazí posila do chovu - saténový sameček z ChS Austerlitz. A zpět do stejné ChS odjede zapůjčený  Čiko - Chewbacca Cavia Bohemia. Uvidíme, jaké pokládky mi tu u holek v bříškách zanechal. Goldie i Baileys se začínají otvírat...

                        Holky těhulky Holky těhulky

 

30. 3. 2014 - Dnes proběhl velký jarní úklid u morčátek. Zatímco já jsem pracovala, morčáci si užívali sluníčka a travičky na pastvě. Goldie s Valentýnkou mají bříška plná miminek, takže se moc těším, čím mě překvapí.

V prodeji stále zůstávají kluci, uličníci. Sestěhovala jsem je společně, protože Chuck šel ke Gwinče a taky aby se Hopík s taťkou Onlinem zžili a byli připraveni jít případně do nového domova společně. Spolubydlení jim svědčí :).

18. 3. 2014 - Spousta morčátek se vydalo do nových domovů. Odjeli dělat radost jako mazlíčci i do chovu. Na nový domov čeká malý chlapeček Hope Alpamayo, který zatím bydlí s pohodovým strejdou Chuckem a učí se od něj správnému mazlícímu chování :).

Holkám, které bydlí s klukama se snad konečně začínají rýsovat bříška a od druhé poloviny dubna by měl babyboom vypuknout. Tento týden k sobě dám ještě Gwinnet od Zakouše a Chucka Barfleur.

9. 3. 2014 - Dnes odjela do nového domova Francis Alpamayo. Skoro všechna miminka (kromě Hopíka) jsou rezervovaná a v nejbližších dnech se ta odstavená také vydají do nových domovů.

Aktualizovala jsem prodej, protože jsem se rozhodla, že je čas se zas o něco přiblížit bikolorům. Prodávám proto některá celobarevná morčata.

24. 2. 2014 - V sobotu 22. 2. se narodil vrh I. Opět převaha holčiček - 4:1. Bohužel nejmenší holčička uhynula. Měla jen 33g a vyhřezlá střívka :(. Je to první úmrtí v mé chovce. Zatím jsem měla všechny odchovy i morčátka v pořádku. Ale i toto se občas stane. Zbylá 4 miminka jsou čilá. Překvapením však je, že místo očekávaných barev stříbrná aguti a skořicová aguti se objevila sable stříbrná :( - a to hned ve 3 případech. Tudíž tito drobci půjdou někam na mazlení. Medvídci to budou rozkošní :)!

Aktualizovala jsem také fotky některých chovných morčátek.

 

9. 2. 2014 - Ve čtvrtek 6. 2. se Sunny Day Antares narodil vrh H. Krásné aguti stříbrné holky - hlaďanda a rexinka a hladký chlapeček solid aguti stříbrný s bílou.

Ten den jsem si také přivezla na krytí fešáka z ChS Austerlitz. Anglický crested černo-bílý - Chewbacca Cavia Bohemia. Čiko k sobě dostal Goldii a Baileys - ikdyž to vzhledem k plemenům není ideální spojení, jiného samce k dispozici nemám. Ráda bych z tohoto spojení získala hladké nebo crested bikolorky - v první generaci nejspíš aguti zlato-bílé nebo černo-bílé. Za zapůjčení Čika děkuji Světle Petříkové.

 

30. 1. 2014 - Tak až dnes porodila Aisha pět mrňousků. Zatím jsou všichni v pořádku, jen jedno mimčo trochu menší, tak snad to zvládne. Všechno jsou to holčičky, čemuž nemůžu uvěřit :), takže ještě raději udělám za týden kontrolu. Jednu z holčiček bych si chtěla nechat a ostatní budou k prodeji.

12. 1. 2014 - První vrh v tomto roce je na světě! Avalanche porodila 7. 1. 2014 svá první miminka. Narodila se 4 miminka - 1 klučík a 3 holčiny. Bohužel pokus o saténka se nepodařil, miminka jsou se SG, nicméně hlavní je, že jsou všechna v pořádku i s maminkou, která se pečlivě stará. Všechna mimča budou k prodeji na mazlíka včetně mamky Avalanche.

V nejbližších dnech očekávám také miminka po Aishe (sestra Avalanche).

 

 

1. 1. 2014 - Všechno nejlepší do Nového roku 2014 :)!

27. 12. 2013 - Morčátka z nabídky jsou již rozebraná a některá i v nových domovech. Eliška odjede do CHS Od Klimentky, jako posila do chovu bikolorů, malý Eliáš zatím zůstne doma a zbylým bráškům a Dustymu je určena dráha mazlíků :). Nicméně během ledna by měly postupně porodit samičky - viz. Plánované odchovy. Takže se nabídka opět zaplní novými přírustky. Po odchovech budou některé samičky nabídnuty k prodeji.

12. 12. 2013 - Miminka pěkně rostou a Gwinča se pečlivě stará. Aktualizovala jsem sekce Na prodej a Plánované odchovy. Během zimy očekávám několik porodů, holky se začínají kulatit.

24. 11. 2013 - Tak konečně jsou na světě Éčka! První vrh hladkých stříbrobílých v mé chovce! Gwinča porodila ve středu 20. 11. Váhy jsou sice nižší, ale všechna mimča se drží a jsou čilá. Jsou to 3 kluci a jedna holka. Mamina, jako prvorodička, vše pěkně zvládla včetně současné péče. Ještě uvidím, která miminka budou k prodeji. Do prodeje půjde rozhodně solid stříbrný chlapeček, možná i stříbro-bílá holčička, která je největší a má luxusně kulatou kebulu. Uvidím... :)

 

 18. 11. 2013 - Aktualizovala jsem plánované odchovy, ale ještě budou přidány další 2 páry morčátek. Gwinča se již začíná otvírat, takže miminka čekáme každým dnem. Příští týden by už měla rezervovaná teddíčata odjet do nových domovů. V prodeji zůstavají Déčka, kromě Danteho, který odjel dělat radost, jako mazlík do rodiny s dětmi.

28. 10. 2013 - Poslední dva proběhlé víkendy se má morčata účastnila výstav v Brně a v Bohuňovicích. V Brně se moc nedařilo, jen Aisha vyhrála 3. místo v mazlících. Výstava byla pěkná a ceny bohaté, posuzování přísnější a pro mě velmi přínosné. V Bohuňovicích morčátka absolvovala obě výstavy a všechna dostala kartičky čekatele na šampiona (Sunny Day jen jednu, druhá utekla o půl bodíku). Baileys se umístila na 3. místě v třídě baby s 96 body, což mě velmi potěšilo. Byla to její první výstava a ráda bych s ní v budoucnu  zkusila další. Emánek Markasimo ziskem 2 karet splnil počet k získání titulu šampiona a dalších výstav se již účastnit nebude. V Bohuňovicích jsem nebyla osobně, ale morčátka mi tam odvezla a opatrovala Markéta z ChS Markasimo, za což moc děkuju.

Dalších výstav se s morčátky zatím účastnit nebudu. Účast na výstavách jsem využila, jako zkušenost a nyní se zaměřím spíše na zkvalitňování chovu a ověření vloh.

11. 10. 2013 - Tak! Po dnešním dni, kdy jsem se opět intenzivně věnovala stránkám, je oficiálně spouštím. Ještě zbývá pár fotek morčátek, ale ty doplním časem, jen co se zlepší počasí, abych přefotila ta svá pískátka. Případné mouchy budu vychytávat za pochodu...

Pokud si všimnete nějakých chyb, podivností, nebo dokonce chybných údajů, napište mi, opravím. Díky :).

10. 10. 2013 - Během tohoto týdne byly stránky z 90% doplněny. Ještě chybí doladit některé sekce - spíše formu, než informace. Chovná morčátka jsou doplněna všechna (chybí dodat pár fotek a upravit grafické názvy).

15. 7. 2013 - VZNIK WEBOVÝCH STRÁNEK - díky Peťul! :)